wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Aktualności2 » Jak dobrać kolor listwy przypodłogowej?
Kontakt
Chmura tagów

Jak dobrać kolor listwy przypodłogowej?

Jeszcze nie tak dawno nikt nie zastanawiał się nad wyborem koloru listew przypodłogowych. Często stosowano zasadę - kolor podłogi musi być spójny z kolorem listwy. Jasne listwy w kolorze klepki to już przeszłość. Dziś mamy do wyboru przeróżne listwy podłogowe, które stały się elementem dekoracyjnym, a nie rzadko designerskim.

Znaczący element

Obecnie listwa przypodłogowa to wyrazisty i podkreślony element pomieszczenia. Jest ona mocną kolorystycznie granicą, która oddziela podłogę od ściany. Na złość tradycji ciemna listwa przypodłogowa, ma za zadanie przełamać wrażenie zlewania się ściany z podłogą. Na rynku mamy obecnie spory wybór listew przypodłogowych. Możemy wybierać i przebierać w materiałach, kolorach,wzorach, czy stylach. Obecnie wybiera się często jasne kolory listew przypodłogowych.  Zapewne nieśmiertelne i ponadczasowe są klasyczne, białe listwy przypodłogowe z MDF-u. Listwy stały się ważnym elementem dekoracyjnym, a nie tylko samym wykończeniem podłogi. Coraz częściej wybieramy właśnie listwy białe, bądź te dopasowane do koloru ściany. Dla osób, które preferują nieco odważniejsze akcenty polecane są kolorowe listwy, np. czarne, zielone itp. Nie rzadko klienci poszukują wśród listew czegoś, co będzie bardziej wyszukane i oryginalne w kształcie.

Jasne podłogi można oddzielić od ściany wysokim białym cokołem, pod warunkiem że ściana jest w intensywnym kolorze. Listwy przypodłogowe w zestawieniu z ciemną podłogą to wyzwanie, które trzeba potraktować z dużą uwagą. Ciemna listwa przypodłogowa ma za zadanie przełamać zlewający się kolor ścian i podłogi. Jeśli zrobimy je w kolorze bardzo ciemnej podłogi, to na jasnej ścianie mogą wyglądać niekorzystnie. Im ciemniejsza podłoga, tym węższa powinna być listwa przypodłogowa z tego samego drewna. Nie musimy trzymać się zasady,że listwa musi nawiązywać profilem np. do framugi drzwi. Rozwiązaniem może być zarówno cieniutka listewka o kwadratowym przekroju i kolorze innym niż ściana i podłoga, czy wysoka, biała listwa o dekoracyjnym profilu. Na czarną listwę można zdecydować się w przypadku, kiedy współgra ona z wnętrzem. Takie listwy przypodłogowe doskonale sprawdzą się w orientalnym indonezyjskim wnętrzu. Można zastosować tam gładkie lub przetarte cokoły, które imitują beton.

Przejdź do strony głównej